Jaka tapeta do łazienki?

Wystaw Ocenę

Przez dziesięciolecia w naszych łazienkach królowały płytki ceramiczne. Zyskały dużą popularność dzięki swojej odporności na wilgoć i zabrudzenia. Z czasem producenci tak rozwinęli swoje oferty, że spośród ogromu wzorów i kolorów trudno było wybierać. Jednakże pokrycie ścian łazienki z użyciem płytek ceramicznych ma pewną wadę, to dość kosztowny remont. Za ciekawe i modne płytki trzeba sporo zapłacić, a to nie koniec kosztów. Doliczyć trzeba jeszcze zaprawy, fugi, listwy narożne i oczywiście pracę fachowca, który to wszystko ładnie położy.

To sprawia, że wiele łazienek nie może doczekać się remontu, bo lokatorów zwyczajnie na to nie stać. Jest też sporo sytuacji, kiedy nie można lub nie opłaca się dokonywać w mieszkaniu takich inwazyjnych modyfikacji. To głównie sytuacje, kiedy wynajmujemy mieszkanie lub kiedy w ciągu np. roku czy dwóch lat planujemy zmianę lokum na większe.

Fototapeta "Spa w fiolecie" - Fototapety do łazienki
„Spa w fiolecie”

Niezależnie od wymienionych okoliczności nie ma potrzeby męczyć się z widokiem obskurnej łazienki, ponieważ dostępne są ciekawe rozwiązania, które za stosunkowo niewielkie pieniądze uczynią to wnętrze atrakcyjnym i miłym dla oka. Jednym z takich sposobów jest ozdobienie ściany fototapetą.

Jaką fototapetę do łazienki wybrać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że łazienka to środowisko specyficzne i ściany w tym miejscu są narażone na wilgoć, zachlapania i zabrudzenia. Dlatego powinno się tu stosować fototapety do zadań specjalnych. Dostępne są wersje odporne na tego typu, niesprzyjające warunki. To tapety winylowe na fizelinie lub pokryte specjalnym laminatem.

Fototapeta "Witrażowe listki" - Fototapety do łazienki
„Witrażowe listki”

Kiedy zastanawiamy się jaką fototapetę do łazienki wybrać, nie bez znaczenia pozostaje kształt i rozmiary wnętrza. Zwykle łazienki znajdujące się w mieszkaniach są niewielkie i w takim przypadku trzeba gruntowanie przemyśleć wygląd takiej dekoracji na ścianę. Nie powinno się tu stosować wzorów zawierających duże elementy, lepiej sprawdzą drobniejsze motywy lub zdjęcia, które w sprytny sposób powiększą optycznie przestrzeń.

Jaka fototapeta do łazienki będzie się prezentować najlepiej?

Wiele zależy od tego, czy chcemy mieć na każdej ścianie ten sam wzór, czy też jedną z nich chcemy wyeksponować w sposób szczególny.

  • Jednakowe ściany. Taka opcja będzie najlepsza do małej przestrzeni. Warto postawić tu na drobny wzorek lub imitację typowych okładzin ściennych. Mogą to być tapety przedstawiające deski drewniane lub kamień czy cegłę. Ważne, aby elementy widoczne na zdjęciu były dość drobne. W małej łazience nie sprawdzą się szerokie deski, za to imitacja boazerii z cienkich sztachetek np. w odcieniach szarości, beżu i delikatnej mięty nada łazience stylowego, modnego klimatu, a przy okazji pozwoli zachować odpowiednie proporcje. Modne są też wersje romantyczne w postaci drobnych kwiatków lub geometrycznych wzorków.
Fototapeta "Podwodna rafa" - Fototapety do łazienki
„Podwodna rafa”
  • Dekor mocno dekoracyjny. Większa łazienka to większe możliwości dekoracyjne. W takiej opcji można część ścian ozdobić fototapetami w jednakowym, w miarę neutralnym wzorze, natomiast jedną z nich przeznaczyć na wyjątkową ekspozycję. Taka fototapeta w łazience, która podkreśli jej styl i podkręci efektowność aranżacji powinna rzucać się w oczy, ale też współgrać z przyjętym stylem we wnętrzu. Najbardziej popularne motywy łazienkowe to wszelkie zdjęcia związane z rafami, rybami, żaglami, plażami nadmorskimi itd. Inne ciekawe dekory to fototapety nadające łazience klimat spa, np. zdjęcia ogromnych orchidei lub innych kwiatów, stożków z okrągłych kamieni, pędów bambusa, zbliżenia na trawę albo las lub po prostu ujęcia nieba i tafli wody.

Wybierając fototapetę do łazienki pamiętajmy o tym, że dekorujemy tak naprawdę strefę relaksu. Nawet jeśli wnętrze łączy funkcję łazienki z WC i pralnią, to jednak jest to wnętrze, które nie powinno krzyczeć do nas ostrymi kolorami i bardzo ekspresyjnymi motywami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *