Jaka tapeta do przedpokoju?

Wystaw Ocenę

Przedpokój to wnętrze trudne do urządzenia. Z jednej strony to w zasadzie jest robocza część mieszkania, w której ściągamy okrycia wierzchnie i buty. To taka strefa buforowa, która ulega zabłoceniu i zachlapaniu, w której suszą się przemoczone na deszczu ubrania i w której zostawiamy całą masę rzeczy. Klucze, parasole, buty, torebki i plecaki, buty, czapki, rękawiczki i inne przedmioty, które często tworzą spory bałagan, jednak dzięki tej przestrzeni nie zagracają innych wnętrz.

Ale przedpokój to także część mieszkania, która wita za każdym razem mieszkańców oraz gości. Jest taką zapowiedzią stylu, który przyświeca aranżacjom w całym mieszkaniu czy domu. Dlatego też przedpokój nie może być brzydki ani też nijaki, powinien już na samym początku cieszyć oko swoim wyglądem i wprawiać w dobry nastrój. Niestety to także przestrzeń trudna do udekorowania, zwykle wąska i niewielkich rozmiarów. Jak sprawić, żeby była atrakcyjna? Można postawić na ciekawą fototapetę.

Fototapeta "Pastelowe liście" - Fototapety do przedpokoju
„Pastelowe liście”

Jaka fototapeta do przedpokoju?

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę kwestie użytkowe. Wiadomo, że ściany w przedpokoju są narażone na zachlapanie wodą lub błotem, zwłaszcza kiedy mamy małe dzieci lub psa albo wszystko naraz. Jeśli planujemy fototapetę do przedpokoju, która będzie sięgała do samego dołu ściany, należy wybrać wersję powleczoną specjalnym laminatem lub winylową na fizelinie. To odmiany odporne na zarysowania i inne lekkie uszkodzenia, a przy okazji nie ulegają namoczeniu i można je myć z użyciem detergentów.

Jaka tapeta do małego przedpokoju zaprezentuje się najlepiej?

Wiele zależy od kształtu i wymiarów pomieszczenia. W większości przypadków mieszkań przedpokoje są małe, ale też długie i wąskie, rzadziej zdarzają się kwadratowe. Drugim problemem z jakim trzeba się zmierzyć w tym miejscu to duża ilość drzwi, które bardzo utrudniają stworzenie ciekawej aranżacji i bardzo ograniczają możliwości. Przedstawiamy kilka wariantów odpowiedniej tapety na korytarz tego typu.

Fototapeta "Drewniany stos" - Fototapety do przedpokoju
„Drewniany stos”
  • Drobny, regularny wzór. To opcja, która sprawdzi się zawsze. regularność wzoru zapewnia zachowanie odpowiedniej estetyki i proporcji niezależnie do ilości otworów drzwiowych w ścianach i innych nietypowych utrudnień. Najmodniejsze są drobne kwiaty, elementy geometryczne i zwierzęce.
  • Deska, kamień, cegła. Czyli imitacja typowych, powszechnie używanych okładzin, którymi dekorujemy ściany. Jaka fototapeta na korytarz będzie odpowiednia w tej opcji. Na pewno musi to być zdjęcie przedstawiające wąskie deski i drobne kamienie lub cegły. Jeśli przedpokój będzie urządzony w nowoczesnym lub wręcz industrialnym stylu, to świetnie zaprezentuje się tu również widok surowego betonu. Ważne jednak, aby dobrze doświetlić ścianę, by małe wnętrze nie stało się dodatkowo ponure.

Jaka tapeta na przedpokój o dużych wymiarach?

To rzadkość, duży przedpokój, a w zasadzie hol można spotkać raczej w domach, ale czasami takie wnętrze można mieć też w starej kamienicy. Ja wtedy ozdobić ścianę? Jaka tapeta na przedpokój tego kalibru będzie odpowiednia? Można tu zastosować wcześniej podane warianty do małego korytarza, tylko w większej skali. Deski czy kamienie mogą mieć bardziej imponujące rozmiary. Można też na jednej ze ścian postawić na bardziej wyrazisty dekor.

Fototapeta "Leśne powitanie" - Fototapety do przedpokoju
„Leśne powitanie”

W takim korytarzu ciekawie zaprezentują się ujęcia długiej perspektywy widzianej z punktu widzenia pieszego, np. ścieżka w lesie, widok na most lub autostradę, pomost nad jeziorem albo górski szlak itd. Jeśli przedpokój ma ścianę wnękową można umieścić tam np. widok na łąki lub pasma górskie. Te wszystkie warianty nadadzą wnętrzu niebanalny styl i sprytnie powiększają je optycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *