Jak ozdobić ścianę w pokoju?

Wystaw Ocenę

Udana aranżacja wnętrza powstaje wtedy, kiedy zadbamy o wszystkie szczegóły. Nie wystarczy jedynie wstawić jakiegoś kompletu mebli do świeżo pomalowanego pokoju.

To nie jest żadna aranżacja tylko zwykłe, odświeżone wnętrze. Aby urządzić wnętrze w efektowny sposób, trzeba pamiętać o wielu szczegółach oraz płaszczyznach. I tu wyłania się często pomijane, a ważne zagadnienie-jak ozdobić pustą ścianę w pokoju? Oczywiście, można powiesić obraz, ale czy nie lepiej byłoby zrobić coś naprawdę efektownego, co sprawi, że wnętrze będzie wyjątkowe?

Aranżacja ściany w pokoju – fototapeta

Doskonałym pomysłem na udekorowanie ściany jest fototapeta. I od razu wyjaśnienie, obecne fototapety nie mają nic wspólnego z kiczem umieszczanym na ścianach kilkadziesiąt lat temu. To dobrej jakości tapety z grafikami lub zdjęciami w wysokiej rozdzielczości. Ale przede wszystkim fototapety są dostępne w ogromnym wyborze, to cała masa wzorów, kolorów i stylów. Co ważne, dzisiejsze fototapety są modne, wpisują się najnowsze trendy wnętrzarskie i nadążają za każdym stylem w aranżacji.

Jak ozdobić pustą ścianę w pokoju, aby uzyskać dobry efekt?

Jak w tej ogromnej ilości propozycji znaleźć właściwą fototapetę? Jak stworzyć naprawdę efektowną aranżację ściany w pokoju? Trzeba wziąć pod uwagę kilka zagadnień.

Rodzaj pomieszczenia. To podstawa, bo wiele zależy do tego, gdzie będzie umieszczona fototapeta. W pokoju dziecięcym sprawdzą się np. dekoracje bajkowe, delikatne obłoczki, rysunkowe zwierzęta itp. W pokoju nastolatków nieco poważniejsze, ale nadal młodzieżowe wzory. Inna warianty zastosujemy w pokoju dziewczynki, a inne w chłopięcym wnętrzu. Inną tapetę wybieramy także do salonu, a inną do sypialni. To zdecydowanie podstawowe kryterium.

Fototapeta "Morskie chmurki" - Fototapety do pokoju dziecka
„Morskie chmurki”

Upodobania. Na ścianie w pokoju zwykle odwzorowujemy swój gust, to co nam w duszy gra. To dobrze, bo dzięki temu tworzymy swoją osobistą aranżację wnętrza, a nie odwzorowujemy propozycje z katalogów. Zanim więc podejmiemy decyzję, zastanówmy się co nam się podoba najbardziej. Czy kochamy przyrodę czy też bardziej miejskie i industrialne klimaty. Jednym bliskie są naturalne surowce, jak kamień czy drewno, inni kochają nowoczesną abstrakcję i futurystyczne dekoracje. I do tych preferencji należy dostosować aranżację ściany w pokoju.

Styl. Kiedy urządzamy wnętrze i chcemy uzyskać spójną aranżację, musimy przyjąć jakiś określony styl i dopasować do niego również fototapetę. Jak ozdobić pustą ścianę pokoju np. w stylu vintage? Sprawdzą się tu np. szykowne wzory welurowe, z pałacowymi motywami. Styl skandynawski to fototapety z delikatnymi motywami roślinnymi, marynistycznymi, w kolorach ziemi i pastelach. Wnętrze loftowe można ozdobić np. fototapetą z widokiem na drapacze chmur z lotu ptaka. Przykłady można mnożyć, ale najważniejsze, żeby zachować jeden styl.

Fototapeta "Florystyczne marzenia" - Fototapety do salonu
„Florystyczne marzenia”

Światło. Wybierając fototapetę do pokoju warto zastanowić się nad jej umiejscowieniem względem okna. Wiele fototapet potrzebuje dobrego doświetlenia, aby dobrze prezentować wzór. Mowa tu o ciemnej kolorystyce, ale także o wszelkiego rodzaju pejzażach. Tu światło dzienne dodaje uroku. Nie bez znaczenia jest także sztuczne światło. Jest wiele fototapet, które warto doświetlić punktowo albo za pomocą listy led. To wszelkie wersje 3D, a także tapety zawierające świecące czy połyskujące elementy.

Rozmiar pokoju, a wzór na fototapecie

Wybierając fototapetę do pokoju musimy wziąć pod uwagę kubaturę wnętrza. Jak ozdobić pustą ścianę w pomieszczeniu o dużych rozmiarach? Dobrze sprawdzą się duże motywy, np. zwierzęta, zbliżenia makro kwiatów, las, pasma górskie i wszelkie abstrakcje o dużych rozmiarach. Nie będą natomiast dobrze wyglądały drobne wzorki czy delikatne pastele, które po prostu znikną w dużym wnętrzu. Są natomiast odpowiednie do małych pokoików.

Fototapeta "Błękitny szczyt" - Fototapety do salonu
„Błękitny szczyt”

Kolory. Dość ważna sprawa, ponieważ kolory mają duże znaczenie dla wyglądu wnętrza ale też dla naszego komfortu. Dlatego do pomieszczenia, w którym zamierzamy wypoczywać warto postawić na stonowane barwy, które nie będą pobudzać i dodatkowo męczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *