Aranżacja ściany za kanapą

Wystaw Ocenę

W większości domów i mieszkań najważniejszym pomieszczeniem jest salon. Czasami to wnętrze, które nie pełni roli sypialni, a czasami łączy te dwie funkcje. Jednak niezależnie od wariantu zawsze staramy się urządzić salon w nieco bardziej reprezentacyjny sposób niż resztę wnętrz. Dlatego planując remont czy zmianę wystroju salonu zwykle szukamy pomysłu na efektowną dekorację.

Oczywiście ważne są meble i dodatki, ale pozostaje kwestia wyglądu ścian, a konkretnie jednej. To ściana reprezentacyjna, która znajduje się w centralnym miejscu, jest sporych rozmiarów i nie jest całkiem zastawiona meblami. W wielu przypadkach to ściana, na której tle stoi kanapa bądź narożnik. Można nad nią powiesić obraz, to częsty pomysł. Ale warto podejść do aranżacji ściany za kanapą nowocześnie i uzyskać ciekawy efekt dzięki fototapecie.

Kilka pomysłów na fototapetę na ścianę za kanapą:

Kontrast. Dobierając fototapetę na ścianę za kanapą można postawić na wyeksponowanie tego mebla czyli dopasować wygląd ściany do kanapy. Za nią powinno znaleźć się tło kontrastujące. Przykładem może być duże zbliżenie na maki na białym tle. Jeśli na takim tle stanie czerwona lub zielona kanapa uzyskamy genialną ekspozycję mebla.

Fototapeta "Kontrastowy szał" - Fototapety do salonu
„Kontrastowy szał”

Panorama z okna. Taka aranżacja ściany za kanapą to np. fototapeta z rozległym widokiem na góry, morze czy jezioro. Dzięki takiej dekoracji salon zyskuje przytulny klimat, sprzyjający relaksowi i wyciszeniu, a dodatkowo optycznie powiększenie. Jest duży wybór pięknych zdjęć, wykonanych z takiej perspektywy, jakby to był faktyczny widok z okna. Kanapa na tle takiej dekoracji ściennej wygląda naturalnie, jakby stała w pobliżu panoramicznego okna.

Długa perspektywa. Ciekawy efekt uzyskamy decydując się na fototapetę z wydłużoną perspektywą. To może być zdjęcie długiego korytarza, ścieżki w górskim lesie, pomostu nad jeziorem czy wąskiej uliczki pomiędzy kamienicami. Ważne, by ujęcie było zrobione z pozycji pieszego stojącego na początku perspektywy. Taka fototapeta na ścianę za kanapą to optyczne wydłużenie wnętrza i ciekawe tło dla kanapy. Będzie tu pełniła sprytny kamuflaż dla styku fototapety z podłogą, co doda większej autentyczności i podkręci złudzenie, że widok jest dosłownie o krok od widza.

Fototapeta "Pastelowe wybrzeże" - Fototapety do salonu
„Pastelowe wybrzeże”

Uroczy zakątek. To bardzo ciekawy pomysł na aranżację ściany za kanapą. W tą koncepcję wpisuje się np. uroczy zakątek w małym śródziemnomorskim miasteczku. To może być klimatyczne podwórko czy uliczka pomiędzy zabytkowymi kamieniczkami. Inna możliwość to np. nadmorska plaża czy polana w lesie. Odpowiednio wykonane ujęcie stworzy złudzenie, że kanapa znajduje się właśnie w tym uroczym miejscu.

Fototapeta "Kamienna uliczka" - Fototapety do salonu
„Kamienna uliczka”

Efekt 3D. Wnętrze nowoczesne wymaga nieco innego podejścia do dekoracji, także do ozdabiania ściany za kanapą. Bardzo ciekawie będzie tu wyglądała fototapeta z efektem 3D. Geometryczne elementy, rozłożone pod różnym kątem tworzą niebanalną głębię wraz z załamującym się światłem. Na takim tle warto wyeksponować nowoczesną kanapę o prostych kształtach. Razem z fototapetą 3D stworzy ciekawy efekt. Dla podkręcenia efektu takiej aranżacji ściany za kanapą warto zapewnić dodatkowe oświetlenie w postaci taśmy LED umieszczonej u góry lub z boku tapety. Fototapety 3D wyglądają też ciekawie w przypadku podświetlenia ich od dołu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *