Jak ozdobić ścianę w jadalni?

Wystaw Ocenę

Kiedy mamy w domu miejsce, które można przeznaczyć na jadalnię czy część przejściową pomiędzy kuchnią a salonem, która staje się aneksem jadalnym, to chcemy, aby ta przestrzeń była wyjątkowa. W końcu właśnie tam będziemy spotykali się przy rodzinnym stole, spożywali wspólnie posiłki, rozmawiali i po prostu spędzali czas razem z najbliższymi.

Oczywiście w jadalni czy aneksie najważniejszy jest wygodny stół i stołki, ale nie można zapomnieć o przestrzeni wokół niego. Powinna być przytulna, ciepła i zachęcająca. Ta przestrzeń to także ściany, które mogą być zwyczajnie jednobarwne, ale mogą też udekorować jadalnię w ciekawy sposób. Jak ozdobić ścianę w jadalni? Ciekawe możliwości daje nam fototapeta, dzięki której można w szybko i stosunkowo niedrogo nadać wnętrzu ciekawy styl.

Aranżacja ściany w jadalni

Ściana w takim miejscu powinna być miła dla oka, dlatego niezbyt dobrym pomysłem są wszelkie krzykliwe wzory i kolory oraz wielkie dominujące motywy. Natomiast strzałem w dziesiątkę będzie wszystko co kojarzy się z jedzeniem, a także z naturą.

Fototapeta "Pastelowe słodkości" - Fototapety do jadalni
„Pastelowe słodkości”

Kilka pomysłów na aranżację ściany w jadalni:

  • Krajobraz. Czy może być coś bardziej magnetycznego niż spożywanie posiłku w restauracji z pięknym widokiem na góry, jezioro czy morze? To połączenie zawsze generuje niezapomniane, wyjątkowe chwile. A dzięki odpowiedniej fototapecie można mieć w swojej jadalni namiastkę takiego widoku. Kiedy zapewnimy takiej dekoracji odpowiednią ekspozycję, uzyskamy złudzenie, że to faktycznie panorama widziana z okna. Ważne, aby wybrać ujęcie, które daje takie właśnie wrażenie.
  • Motywy roślinne. W jadalniach i aneksach kuchennych sprawdzają się także wszelkie fototapety przedstawiające zbliżenie na las, łany zbóż czy łąkę. Jeśli zdjęcie jest zrobione przy odpowiednim nasłonecznieniu, dekoracja dodaje sporo energii i chęci do życia. W takich warunkach nawet małe niejadki zjedzą chętnie obiad czy kolację.
Fototapeta "Soczysta dżungla" - Fototapety do jadalni
„Soczysta dżungla”
  • Drobne wzorki. Cała masa drobnych, delikatnych deseni to także grupa fototapet, które nadają się na aranżacje ściany w jadalni. Pastelowe, kwiatowe, owocowe itp. ważne, aby wzór nie był nadmiernie patetyczny i przytłaczał elegancją. Oczywiście taki styl też można umieścić w jadalni, ale tylko wtedy, kiedy przepych stawiamy ponad rodzinny luz.
  • Deski, kamienie. Jak ozdobić ścianę w jadalni, jeśli nie mamy ochoty na żadne rośliny, widoki czy wzorki? W takim przypadku fajną alternatywą będą fototapety, które imitują kamień, cegłę lub deski. Tego typu materiały zawsze kojarzą się z ciepłym, rodzinnym klimatem. Można oczywiście użyć prawdziwych surowców, jednak jest to już spory wydatek na materiał i fachowca. A dzięki fototapecie można mieć gustowne drewno albo kamień na ścianie przy dużo mniejszych kosztach.
Fototapeta "Urok marmuru" - Fototapety do jadalni
„Urok marmuru”
  • Artykuły spożywcze. To bodajże najczęściej wybierany rodzaj fototapet, kiedy planowane jest dekorowanie kuchni, aneksu czy jadalni. Wszelkiego rodzaju zdjęcia i grafiki przedstawiające owoce, warzywa lub zgrabne motywy dekoracyjne z ich udziałem są automatycznie wpisane w tematykę spożywania posiłków. W przypadku aneksu ciekawie wygląda nawiązanie w postaci umieszczenia tego samego motywu np. w pasie pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami i w jadalni nad komodą.
  • Śródziemnomorskie podwórko. Bardzo ciekawym pomysłem na aranżację ściany w jadalni będzie fototapeta przedstawiająca fragment podwórka lub wąskiej uliczki w malowniczym, zabytkowym miasteczku. Ujęcie zrobione z perspektywy pieszego da złudzenie, że to miejsce jest faktycznie o krok. Wybierając zdjęcie z długą perspektywą wąskiej uliczki można też wprowadzić do wnętrza odrobinę magii i wydłużyć je optycznie.

Światło ma znaczenie!

Jeśli połączymy jedną z tych dekoracji z ciepłym, nastrojowym światłem wieczorami, a bliskością okna w dzień oraz wygodnymi i pięknymi meblami to uzyskamy efekt jadalni idealnej. Dobrze dobrana fototapeta do jadalni zapewni jej odpowiedni klimat i styl, a o rodzinną atmosferę trzeba zadbać osobiście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *