Styl marynistyczny

Wystaw Ocenę

Styl marynistyczny w architekturze wnętrz uważany jest jako lekki, niezobowiązujący i elegancki. Świetnie wpisuje się w większość domów i mieszkań. Jego głównymi barwami są: czerwony, granatowy i biały. Dodatkowo pojawiają się motywy marynarskie w postaci sznurów czy lin jutowych, które nie są tylko i wyłącznie elementem dekoracyjnym, ale często też pełnią konkretne funkcje we wnętrzu, takie jak na przykład zastępowanie listwy podłogowej.

Styl marynistyczny wybierany jest chętnie ze względu na jego lekki, niezobowiązujący, ale zarazem wysublimowany charakter. Sprawdzi się on doskonale w różnych typach wnętrz mieszkań czy domów. Często kojarzony jest z relaksem, wypoczynkiem oraz urlopem.

Każdy z nas kocha paski

Dosyć charakterystycznym wzorem dla tej stylistyki są granatowo-białe lub czerwono-białe paski. Świetnie sprawdzą się w roli uzupełniającej w postaci dodatków tekstylnych – poduszek, narzut czy zasłon. Jeśli chodzi o kolorystyczną kompozycję całości wnętrza, to barwami podstawowymi mogą być odcienie bieli, jasnej szarości czy brązu. Często kompozycje marynistyczne wzbogacane są również o błękit, nawiązujący do odcieni morza oraz nieba. Zestawienie tych kolorów z biało-czerwono-granatowymi dodatkami będzie strzałem w dziesiątkę. Jeżeli chodzi o tekstylia, to najlepiej decydować się na bardzo naturalne materiały, takie jak płótno czy len.

„Plażowa kotwica”

W dekoracjach często stosowane są również motywy kotwic, muszelek, statków lub ich elementów. Jeżeli pragniesz wzbogacić wnętrze swojego domu o drobiazgi w stylu marynistycznym, to świetnie sprawdzi się miniaturowa makieta statku w butelce, muszelki ułożone w przezroczystym naczyniu, pojedyncze duże muszle, zegarek w kształcie kotwicy czy szafki wykonane z drewnianych, pomalowanych skrzynek. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni.

Fototapeta "Chwycić się liny" - Styl marynistyczny
„Chwycić się liny”

Bardzo ciekawym i zarazem banalnie prostym sposobem na osiągnięcie marynistycznego klimatu we wnętrzu jest zastosowanie fototapety z motywem morskim. Duże zdjęcia elementów statków, morza, lin czy też kotwicy sprawdzą się jako tło w salonie lub jadalni. Tego typu tapety najlepiej będą wyglądały w dużych, przestronnych i jasnych pomieszczeniach. Ich dobrym uzupełnieniem będą białe meble lub te o bardziej surowym wykończeniu z drewna, np. własnoręcznie wykonane szafki ze skrzynek, które będą pomalowane na biało lub ciemnobrązowo. Ciekawym i zarazem dobrze wpisującym się w styl marynistyczny meblem jest skrzynia nawiązująca do tych, znajdujących się na statkach. To również bardzo praktyczny element wystroju, w którym możesz przechowywać najpotrzebniejsze drobiazgi.

Fototapeta "Zaplątani w sieci" - Styl marynistyczny
„Zaplątani w sieci”

Dobrym pomysłem na wykorzystanie stylu marynistycznego we wnętrzu jest też pokój nastolatka, chłopca. Z pewnością doceni on tego typu klimat, który nie będzie już przypominał dziecięcych wnętrz, a jednocześnie nadal będzie ciekawy i atrakcyjny wizualnie.

Styl marynistyczny – przelej swoje pasje na ścianę

Jeżeli jesteś fanem morza i żeglugi, to fototapetę z takim motywem możesz również wykorzystać w sypialni. W tym przypadku pamiętaj, aby wybrać te o bardziej stonowanych kolorach i motywach, które pomogą Ci zrelaksować się w takim pomieszczeniu po ciężkim dniu.

Fototapeta "W trakcie rejsu" - Styl marynistyczny
„W trakcie rejsu”

Styl marynistyczny to dobry sposób na stworzenie przyjemnego, pełnego relaksu klimatu we własnych czterech ścianach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *