Natura w Twoim domu – fototapety przyrodnicze

Wystaw Ocenę

Pomimo mody na nowoczesne i dość surowe wnętrza, wciąż drzemie w nas ta przemożna chęć przemycenia czegoś związanego z naturą. W wielu domach i innych przestrzeniach widać wyraźnie, że w mniejszym lub większym stopniu staramy się do niej nawiązywać. Objawia się to stosowaniem elementów drewnianych, kolorów ziemi, czy dużymi przeszkleniami, dzięki którym widoczna jest przyroda na zewnątrz.

Ale odrobinę natury do naszej przestrzeni domowej lub firmowej mogą również wnieść elementy dekoracyjne, np. bibeloty, tekstylia lub fototapety. Ten ostatni element ozdobny ma wielki potencjał w kwestii ozdabiania wnętrz motywami przyrodniczymi. Samych motywów roślinnych i zwierzęcych jest setki, a jeśli dołożyć do tego krajobrazy, można dostać zawrotu głowy. Dlatego też podpowiadamy kilka ciekawych pomysłów na użycie fototapet przyrodniczych.

Aranżacje z użyciem fototapet przyrodniczych:

  • Dzika Afryka. To jeden z najbardziej znanych trendów w dekorowaniu wnętrz i co ciekawe, zupełnie ponadczasowy. Chociaż w różnych wydaniach, styl afrykański zawsze jest modny. Sentyment do niego mają osoby, które dużo podróżują i przeciwnie, ci, którzy o podróżach tylko marzą. Fototapety przyrodnicze, które wpisują się w tą konwencję to krajobrazy rodem z sawanny, zdjęcia dzikich zwierząt, pustynne zachody słońca oraz kadry, w których uwieczniono tubylców w kontekście otaczającej ich przyrody. Taka dekoracja wnosi do wnętrza przytulny klimat, dużo ciepła i dobrej energii, czyli wszystko to, czego oczekujemy od natury.
Fototapeta "Domowa dżungla" - Fototapety do sypialni
„Domowa dżungla”
  • Urban jungle. Moda wnętrzarska, która ostatnio nabiera na sile. To bardzo popularny styl, który w wyrazisty sposób manifestuje nasze znudzenie sterylnymi przestrzeniami. Jak wygląda fototapeta przyrodnicza, która wpisuje się w ten styl? Może to być regularny wzór roślinny, makro zbliżenie na liść lub kwiat, zdjęcie lasu itd. Ważne, aby motywy były utrzymane w mocno nasyconych, ale naturalnych barwach. Istotą stylu urban jungle jest także to, wprowadzamy do wnętrza naturę w bardzo zdecydowany sposób, więc nie ma tu miejsca na drobne łączki, dekoracja musi wyraźnie akcentować dominację natury.

Morskie opowieści

  • Morza szum. Widok morza i plaży przywodzi na myśl wakacje, błogie lenistwo i wolność. Taka fototapeta uspokaja, odpręża a do wnętrza wnosi niesamowitą wręcz energię. Doskonały pomysł do salonu i sypialni.
  • Tajemna leśna ścieżka. Pośród oferowanych wzorów fototapet przyrodniczych można znaleźć ujęcia lasu. Nie są one jednak zwyczajne. To kadry widziane oczami pieszego, uchwycone z perspektywy ścieżki leśnej. Odpowiednio wykonane zdjęcie może w ciekawy sposób wydłużyć perspektywę i powiększyć wnętrze optycznie. Poza tym, widok jest odprężający i energetyczny jednocześnie, więc warto umieścić go na ścianie salonu, albo w niebanalnej aranżacji firmowej.
Fototapeta "Tajemnicza wycieczka" - Fototapety do salonu
„Tajemnicza wycieczka”
  • Klimat śródziemnomorski. Fototapety w tym stylu to zwykle widok małych, malowniczych miasteczek, ale tak mocno ukwieconych i naszpikowanych bujną roślinnością, że trudno stwierdzić czego tu więcej. Inna odmiana to z kolej tamtejsze winnice czy plantacje, które oferują piękny, rozległy krajobraz zapierający dech w piersiach. Dekoracja sprawdzi się w salonie, sypialni, ale też w kuchni czy jadalni oraz przytulnej restauracji.
  • Piękno kwiatów. To hit sprzedażowy od kilku lat. Zdjęcia kwiatów w dużym zbliżeniu to ciekawa dekoracja do dużych salonów, stref relaksu, spa, pokoi hotelowych itd. Co prawda rozmiary kwiatów są mocno nierzeczywiste, ale ich wygląd mocno przywołuje naturę do udekorowanej przestrzeni.
Fototapeta "Pierwsze oznaki wiosny" - Fototapety do salonu
„Pierwsze oznaki wiosny”

W każdej z wymienionych opcji należy pamiętać, aby wpuszczając w ten sposób przyrodę do wnętrza, zadbać o proporcje. Wielkość motywów roślinnych i zwierzęcych powinna być dostosowana do rozmiarów pomieszczenia, tak, aby dawały ukojenie dla oczu a nie dominowały i męczyły.

2 myśli na temat “Natura w Twoim domu – fototapety przyrodnicze”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *