Dekoracja ściany przy schodach

Wystaw Ocenę

W domu lub mieszkaniu dwupoziomowym schody pełnią wiadomą rolę techniczną, ale często są także ważną ozdobą. Ich wygląd jest szczególnie ważny w przypadku, kiedy nie znajdują się w zabudowanej klatce schodowej a w otwartej przestrzeni łączącej się np. z salonem. Efektowne i umiejętnie dobrane do całej koncepcji schody dodają wnętrzu stylu i klimatu, ale pozostaje jeszcze ściana przy schodach i jej wygląd.

Ściana przy schodach

To spora powierzchnia do zagospodarowania i ozdobienia, a jednocześnie świetna ekspozycja dla kreatywnych pomysłów. Kiedy mamy do czynienia z otwartą klatką schodową, ściany ciągnące się wokół stopni są odkryte i powinny zostać mądrze zaaranżowane, aby podkreślać urodę schodów i tworzyć z nimi spójną stylistykę.

Fototapeta "Ruchome heksagony" - Fototapety przy schodach
„Ruchome heksagony”

Ściana przy schodach to także powierzchnia często narażona na zabrudzenia. Wyobraźmy sobie dom, gdzie mieszkają małe dzieci, które wielokrotnie używają takiej ściany jako podparcia. Przy założeniu, że małe rączki nie zawsze są czyste, można sobie wyobrazić stan ściany po paru miesiącach. Podobnie ma się sprawa w przypadku posiadania psów. W takich przypadkach najlepiej zainwestować w okładzinę zmywalną, np. ciekawą fototapetę ze specjalnym laminatem.

Aranżacje ściany przy schodach

Klatkę schodową można udekorować w różny sposób, mogą to być specjalne panele ozdobne, nowoczesna boazeria albo tynki strukturalne. Jednakże fototapeta na ścianę przy schodach to wdzięczny temat wnętrzarski, ponieważ daje ogromne możliwości dekoracyjne. Aranżacje ściany przy schodach wykonane za pomocą takiej tapety są praktycznie niczym nie ograniczone, może poza naszą wyobraźnią.

Kilka ciekawych pomysłów na ścianę przy schodach:

  • Las. Połączenie drewnianych schodów i lasu to harmonijna aranżacja. Najlepsze będzie ujęcie wykonane z perspektywy pieszego, który jest pośrodku leśnych ostępów. Uzyskamy w ten sposób złudzenie bliskości drzew i leśnej zieleni.
  • Szeroka panorama. Wchodzisz po schodach, a masz wrażenie, że wciąż patrzysz przez okno. Tak działa umiejętnie wykonane zdjęcie z szerokokątnym widokiem na piękny plener. Taka dekoracja dodaje w sprytny sposób optycznej przestrzeni, co sprawdza się znakomicie w małych wnętrzach.
Fototapeta "Tajemniczy zagajnik" - Fototapety przy schodach
„Tajemniczy zagajnik”
  • Trójwymiar. W przypadku nowoczesnych schodów, gdzie dominuje chromowany lub satynowany metal, warto zastosować tapetę w wariancie trójwymiarowym. Ciekawe elementy ułożone tak, że zyskujemy specyficzne złudzenie głębi, będą świetnie współgrały z geometrią schodów. Efekt można podkreślić dodatkowym, punktowym oświetleniem.
  • Mur. Wokół schodów może ciągnąć się ściana wykonana z cegły, kamienia lub surowego betonu, to zawsze wygląda dobrze. Fototapeta na ścianę przy schodach może z powodzeniem imitować te materiały albo przedstawiać ciekawe kompozycje, które możliwe są tylko na zdjęciach.
  • Asymetryczna perspektywa. Ciekawą aranżacją ściany przy schodach będzie też zaskakująca perspektywa. Zdjęcie z widokiem na długi most, ścieżkę górską bądź wąską uliczkę w zabytkowym miasteczku doda klatce schodowej optycznej przestrzeni i stworzy ciekawą iluzję.
Fototapeta "Galaktyczne kolory" - Fototapety przy schodach
„Galaktyczne kolory”
  • Kosmiczna galaktyka. Taka aranżacja ściany przy schodach pasuje do wnętrz o zdecydowanie nowoczesnym charakterze. Metalowe lub szklane schody będą tu doskonałym towarzystwem, a dla podkręcenia efektu idealnie sprawdzą się taśmy świetlne w technologii led.

Wybór fototapet, które sprawdzą się na ścianie przy schodach jest ogromny i tak naprawdę wszystko zależy od naszej inwencji. A niskie koszty takiej dekoracji sprawiają, że można ją zmieniać nawet co roku i tym samym mieć ciągle inny widok ze schodów.

3 myśli na temat “Dekoracja ściany przy schodach”

  1. Mnóstwo ciekawych aranżacji, po Twoim wpisie chcę swoje ściany przy schodach przerobić, mega inspirujący do działania wpis, kawał dobrej roboty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *