Tapeta jak drewno

Wystaw Ocenę

Jednym z najwdzięczniejszych materiałów, których używamy urządzając wszelkie wnętrza jest drewno. Występuje w ogromnej ilości odmian, odsłon i odcieni, ale niezależnie od opcji, zawsze wprowadza do wnętrza wyjątkowy klimat. Nawet w dobie obecnych trendów wnętrzarskich, w których dominuje metal, beton i szkło, większość wnętrz wyposażamy w coś drewnianego. Przeważnie są to meble albo podłoga, ale coraz częściej decydujemy się na całe ściany udekorowane tą właśnie okładziną.

Dzięki takiej modzie można zauważyć, że do łask wróciła boazeria. Jednak nie ma to nic wspólnego z dawnymi sztachetkami, którymi wykładano przedpokoje i kuchnie. To zupełnie inna, nowoczesna odsłona. W tą konwencję wpisują się zgrabnie, bardzo modne w ostatnim czasie fototapety przedstawiające deski w różnym stylu. Oczywiście nic nie zastąpi zapachu drewna, ale wszędzie tam, gdzie nie chcemy ponosić dużych nakładów na dekorację, a mamy chęć na ciekawą, drewnianą aranżację, tapeta jak drewno sprawdzi się idealnie.

Fototapeta "Klasycznie drewniane" - Fototapety do salonu
„Klasycznie drewniane”

Tapeta jak drewno niejedno ma oblicze

Wcześniejsze boazerie były praktycznie jednakowe. Rzadko spotykane były finezyjne wzory na ścianach, przeważnie na ścianie gościły wąskie deseczki pomalowane lakierem bezbarwnym. Wątpliwa jakość tych lakierów sprawiała, że z czasem boazeria w każdym domu miała ten sam, rudawo-brązowy kolor. Dziś metod wybarwiania i zabezpieczania drewna jest cała masa. Dzięki temu mamy do wyboru sporą gamę kolorów, a samo drewno zdecydowanie ładniej się starzeje.

Te możliwości mają też przełożenie na wybór tapet jak drewno. Zdjęcia przedstawiające deski na ścianie są dostępne w przeróżnych pastelach i nieco mocniejszych barwach, w różnych szerokościach, a także konfiguracjach ułożenia. Możemy sobie zafundować sobie ścianę ułożoną z idealnie wykończonych, gładkich i równych desek lub przeciwnie, wariację pełną niedoskonałości drewna.

Fototapeta "Przetarte deski" - Fototapety do pokoju dziecka
„Przetarte deski”

Bardzo modne są ostatnio tapety jak deski przedstawiające pełno pęknięć, sęków, nierówności i przetarć. Często stosuje się na przykład wariant, gdzie deski pomalowane są na biało lub jasno szaro, a następnie przecierane. Inny modny model tapety jak drewno to szerokie, sękate dechy, które są zupełnie surowe i nie poddane żadnej obróbce. To wzór chętnie stosowany w nowoczesnych wnętrzach.

Jakie towarzystwo lubi tapeta jak drewno?

To uniwersalny materiał, pasuje praktycznie do wszystkiego. Ściana ozdobiona taką okładziną może się znaleźć zarówno w wiejskim domku, jak i we wnętrzach firmowych utrzymanych w industrialnym klimacie. Podobnie wygląda sprawa wyboru pomieszczenia, taka dekoracja może mieć zastosowanie w każdym pokoju, salonie, kuchni, przedpokoju, a nawet w łazience. Tapeta jak deski świetnie wygląda też we wspomnianych wnętrzach firmowych, sprawdzi się dobrze w przestrzeni biurowej, reprezentacyjnych holu oraz w gabinecie szefa.

Fototapeta "Błękitna delikatność" - Fototapety do salonu
„Błękitna delikatność”

Drewno w każdym naturalnym odcieniu można łączyć z dowolnymi kolorami, natomiast jeśli zdecydujemy się widok desek wybarwionych na miętowo lub niebiesko, musimy przemyśleć kolorystykę reszty aranżacji. Tak czy inaczej drewno najlepiej prezentuje się w towarzystwie barw ziemi, ale jako ocieplenie sterylnej bieli, szarości albo zimnego srebra również daje niesamowite efekty.

Tapeta jak drewno najlepiej eksponuje się w dobrym oświetleniu, warto więc umieścić dekorację w pobliżu okna, a na wieczory zapewnić doświetlenie w postaci lampy lub taśmy LED.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *