Tapeta jak beton

Wystaw Ocenę

Przez bardzo długi czas na naszych ścianach panowały niepodzielnie gładzie i tapety. Wybór kolorów i wzorów był ogromny, więc przy każdym remoncie można było zmienić koncepcję i znów mieć pomieszczenia jak z katalogu. Jednak w ostatnich latach coś się zmieniło, można zauważyć ciekawe trendy wnętrzarskie, które wykorzystują całkiem nieoczywiste materiały do dekorowania ścian.

Jednym z najbardziej zaskakujących, ale też wyjątkowo ciekawie wyglądających pomysłów jest ściana pokryta surowym betonem. Kiedyś nie do pomyślenia było, żeby taką powierzchnię zostawić bez wykończenia i kolorowej powłoki, a dziś goły beton to szczyt wnętrzarskiego designu. A jak uzyskać taki efekt na ścianie, która wielokrotnie była pokrywana tradycyjnymi materiałami? Najlepiej byłoby usunąć te warstwy, a potem położyć beton w wybrany sposób. Ale można też zdecydować się na uzyskanie takiego efektu za pomocą tapety jak beton. Jest to zdecydowanie tańszy i wygodniejszy sposób, a dodatkowo można zyskać takie struktury, których nie da się nałożyć pacą.

Fototapeta "Betonowe panele" - Fototapety do salonu
„Betonowe panele”

Do czego pasuje tapeta jak beton?

Tak naprawdę wygodniej jest wymienić do czego nie pasuje. Beton nie będzie odpowiednią dekoracją ściany we wnętrzach bardzo tradycyjnych, klasycznych oraz w typowo pałacowym stylu. Ale już wszelkie modne style i ich mieszanki będą doskonałym towarzystwem dla tapety jak beton. Przykłady:

  • Styl skandynawski. To styl pełen pasteli i nawiązań do natury, ale wyobraźmy sobie wnętrze wyposażone w meble z jasnego drewna, szary narożnik i delikatne rośliny oraz białe ściany. Jeśli dołożymy do tego jedną ścianę z betonową tapetą, uzyskamy bardzo spójną aranżację.
  • Styl loftowy. To najlepsze miejsce na taką właśnie dekorację. Proste wyposażenie, elementy metalowe i szklane, industrialne oświetlenie i on, król loftu czyli beton.
Fototapeta "Surowy beton" - Fototapety do sypialni
„Surowy beton”
  • Styl vintage. To trend, gdzie spotykają się estetyki pozornie odległe od siebie, gdzie łączymy elementy pałacowe z ultranowoczesnością w ascetycznym stylu. A efekt bywa niesamowity, np. na tle tapety jak beton prezentujemy welurową, ludwikowską kanapą w ciemnej czerwieni i kryształowy żyrandol retro. Niebanalnie i pięknie.
  • Styl nowoczesny. To wszystkie pomieszczenia, które nie hołdują szczególnie żadnemu z wymienionych, modnych trendów, ale zachowują prosty i nowoczesny klimat. W każdym takim wnętrzu goły beton wypadnie doskonale.

Wybieramy tapetę jak beton

Tu przechodzimy do wcześniej wspomnianych możliwości, jakie daje nam taka właśnie tapeta. Decydując się na typowe nałożenie na ścianę betonu, możemy uzyskać jedynie zwykłą strukturę. Być może fachowiec będzie umiał położyć ten surowiec w jakiś finezyjny sposób i powstanie swoisty deseń, ale to wciąż dość ograniczone możliwości.

Tapeta jak beton daje nam kilka wariantów, wykraczających poza zdolności manualne, dzięki czemu mamy do wyboru ciekawe warianty:

  • Wzór w trójwymiarze. Tego nie zrobi żaden fachowiec. Wybierając tapetę, na której są widoczne betonowe powierzchnie o różnej wielkości i różnym kącie nachylenia i doświetlenia, zyskujemy ciekawą głębię na ścianie. To powiększy optycznie każde wnętrze i doda mu niebanalnego stylu. Jeśli dodatkowo zastosujemy dodatkowe oświetlenie punktowe, efekt może być piorunujący.
  • Spękany, stary beton. Taką ścianę trzeba po prostu zastać w miejscu, do którego się wprowadzamy. To efekt, którego sprawcą może być jedynie czas. Ale możemy mieć też taką ścianę dzięki fototapecie przedstawiającej właśnie zdjęcie starego, spękanego betonu.
  • Zaprawa murarska. To także ciekawa dekoracja, która w dużym zbliżeniu wykorzystuje fakturę betonu, mającego jeszcze postać płynną. Tego typu zatrzymanie czasu w kadrze możliwe jest tylko na fototapecie.
Fototapeta "Płyty betonowe" - Fototapety do biura
„Płyty betonowe”

Dzięki tym i wielu innym wzorom można w szybki, wygodny i stosunkowo niedrogi sposób stworzyć nowoczesne i ciekawe wnętrze. Beton w odpowiednio stworzonej aranżacji to zawsze strzał w dziesiątkę.

Jedna myśl na temat “Tapeta jak beton”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *