Jak ozdobić ścianę nad łóżkiem?

Wystaw Ocenę

Łóżko stanowi najważniejszy mebel w sypialni oraz w każdym innym wnętrzu, gdzie wydzielona jest strefa do spania. Łóżko wyznacza też główny punkt takiej przestrzeni, dlatego zwykle w swoich aranżacjach staramy się je podkreślić za pomocą dekoracji ściany znajdującej się nad nim. Nawet jeśli mebel ma ozdobne wezgłowie, to i tak nadal pozostaje spory kawałek miejsca na motyw ozdobny.

Taką ścianę można zgrabnie zagospodarować na ciekawy dekor, który nada wnętrzu odpowiedni klimat. Jedną z możliwości na uzyskanie takiego efektu są fototapety. Dostępne są w ogromnym wyborze, więc można bez problemu dopasować coś do swoich upodobań i stylu wnętrza. Jeśli więc zastanawiacie się jak ozdobić ścianę nad łóżkiem, to mamy dla was mały poradnik.

Jak dobrać aranżację ściany nad łóżkiem do stylu wnętrza?

Najważniejsze są oczywiście upodobania osób, które w danym wnętrzu będą przebywały, dekoracja powinna im się po prostu podobać. Druga ważna sprawa to spójność aranżacji. Wnętrze, które jest utrzymane w jednolitym stylu wygląda zdecydowanie lepiej. Ponadto, nie panuje tam chaos wizualny, który w sypialni jest wyjątkowo niewskazany. To miejsce, gdzie powinna panować dobra energia i ład, które przyczyniają się do komfortu w czasie odpoczynku.

Fototapeta "Koła w szarościach" - Fototapety do sypialni
„Koła w szarościach”

Wnętrze można urządzić tradycyjnie lub w zgodzie z najmodniejszymi trendami wnętrzarskimi. Obecnie prym wiedzie styl skandynawski, industrialny i futurystyczny z elementami wyszukanego designu. Nieco mniejszą, ale też sporą popularnością cieszy się styl retro, sięgający po inspirację do lat 50 i 60 ubiegłego stulecia.
Jeśli już zdecydujecie na konkretną stylistykę to kolejnym krokiem będzie dobór mebli, dodatków i dekoracji, w tym również aranżacja ściany nad łóżkiem.

Najczęściej wybierane fototapety do sypialni:

Krajobraz. Pierwsze miejsce zajmują wszelkie krajobrazy, widoki pasm górskich, morskie bezkresy itd. Automatycznie wnoszą do wnętrza przytulny klimat i dobrą energię. Wiele z nich ma dodatkową zaletę, powiększają optycznie wnętrze. To głównie zaleta szerokokątnych ujęć i długiej perspektywy. Taki efekt daje np. widok na zamglone jezioro z długim drewnianym pomostem, ujęcie ścieżki górskiej widzianej oczami pieszego itd. Zdjęcie tego rodzaju sprawdzi się zarówno w nowoczesnym, jak i w tradycyjnym wnętrzu.

Fototapeta "Nowy Jork nocą" - Fototapety do sypialni
„Nowy Jork nocą”

Wielkie miasto. Zwolennicy klimatów wielkomiejskich często wybierają widok na wielkie miasto nocą lub o zmroku, podziwiany z drugiego brzegu rzeki, z wielkim stalowym mostem w roli głównej. Takie fototapety świetnie wpisują się w klimat wnętrz typu loft.

Rośliny. Dużą popularnością cieszą się także motywy roślinne, szczególnie modne są makro zbliżenia na kwiaty. To aranżacja ściany nad łóżkiem w bardziej nowoczesnej sypialni.

Artystyczna abstrakcja. Wiele osób chce mieć nad łóżkiem odrobinę sztuki, dlatego też fototapety przedstawiające różnorakie abstrakcyjne grafiki cieszą się dużym powodzeniem.

Aranżacja ściany nad łóżkiem-kwestie techniczne

Fototapety, które są obecnie sprzedawane to kontynuacja wcześniej znanych okładzin z widoczkami, ale te produkty łączy tylko nazwa. Dzisiejsze fototapety dalekie są od kiczu, a dodatkowo prezentują o wiele lepszą jakość. Dzięki temu ściana wyposażona w taką dekorację nie wygląda tandetnie, a interesująco i atrakcyjnie.

Fototapeta "Przyjazne misie" - Fototapety do sypialni
„Przyjazne misie”

Dobór fototapety do sypialni lub innej przestrzeni wyposażonej w łóżko, a konkretnie na ścianę znajdującą się nad nim zależy o kilku czynników. Przede wszystkim warto pamiętać, że jest to strefa relaksu, więc powinien panować tu odpowiedni nastrój. Niewskazane są tu więc fototapety w ostrej kolorystyce i pełne ekspresji.

Przed dokonaniem wyboru przyjrzyjmy się przestrzeni, którą chcemy dekorować. Aranżacja ściany nad łóżkiem powinna być dostosowana do wielkości wnętrza, rozmiarów powierzchni przeznaczonej na dekor oraz ilości światła we wnętrzu. W małych pomieszczeniach należy unikać dużych motywów, nie sprawdzi się tam też żaden model tapety z efektem 3D. Jeśli wnętrze jest słabo doświetlone, należy również unikać fototapet z przewagą ciemnych kolorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *