Jak udekorować ścianę ze zdjęciami?

Wystaw Ocenę

Ściana ze zdjęciami jest w wielu domach. Kiedyś fotografie stały na komodach, zajmowały miejsce i wymagały ciągłego wycierania. Teraz najczęściej lądują na ścianie, tworząc ciekawą mozaikę wspomnień. Taką ściankę można umieścić w salonie, sypialni albo po prostu w przedpokoju.

Nasza fotograficzna wystawa domowa może mieć też wartość estetyczną, nie tylko sentymentalną, może być po prostu ciekawą dekoracją ściany. Ważne jednak by zadbać o odpowiedni dobór zdjęć, spójną stylistykę ramek oraz tło. Oczywiście tłem może być ściana pomalowana zwyczajnie na jakiś kolor, ale można też stworzyć tu nieco bardziej kreatywną dekorację. Świetnym pomysłem na tło dla zdjęć jest fototapeta, zwłaszcza taka, która będzie zapewniała odpowiednią ekspozycję.

Kilka pomysłów na to, jak udekorować ścianę ze zdjęciami:

Drobny deseń. To tak zwany „pewniak”. Jeśli nie mamy innego pomysłu, to dobrze dobrany, drobny wzorek zawsze ładnie wyeksponuje wszystko co powiesimy na ścianie. W przypadku dużych motywów, ramki ze zdjęciami zakłóciłyby przekaz i ogólny klimat. A drobny i powtarzalny wzorek ma równomiernie rozłożone proporcje i dlatego może wyeksponować inne kształty.

Fototapeta "Idealne połączenie" - Fototapety do salonu
„Idealne połączenie”

Imitacja drewna lub kamienia. To tło doskonałe jeśli zastanawiamy się jak udekorować ścianę ze zdjęciami. Fototapeta imitująca deski drewniane lub ścianę obłożoną kamieniami to świetna ekspozycja dla zdjęć. Można tu zastosować ramki w wpisujące się w estetykę, czyli np. drewniane albo w kolorze piaskowca, ale ciekawie będzie wyglądał także kontrast w postaci ramek metalowych lub w lakierowanej czerwieni. Ważne, aby całość wpisywała się w przyjętą konwencję zdjęcia.

Asymetrycznie położony motyw. Kiedy wybierzemy fototapetę z asymetrycznie położonym motywem dekoracyjnym, uzyskamy sporą ilość wolnej przestrzeni, na które można powiesić zdjęcia. Nie zakłócimy w ten sposób przekazu estetycznego, a fotki będą dekoracją dodatkową. W taki sposób mogą na ścianie egzystować dwa rodzaje motywów ozdobnych, jednakże tylko przy założeniu, że ramki będą w spójny sposób korespondowały z motywem na fototapecie.

Fototapeta "Podniebne opowieści" - Fototapety do sypialni
„Podniebne opowieści”

Morze, niebo. Jest całkiem spory wybór fototapet, które przedstawiają niebo z drobnymi obłoczkami lub bezkres morza. Tak po prostu, bez zbędnych dodatków. Jest to idealne tło na prywatną wystawę zdjęć. Można zdecydować się na ekspozycję fotek w antyramach i w ten sposób uzyskać efekt, jakby wisiały w powietrzu lub na wodzie. To ciekawa aranżacja, a do tego nie generuje dużych kosztów. Dobrym pomysłem będzie tu też drewno, zwłaszcza ramki w naturalnym kolorze sosny lub innych jasnych odmian. Można także postawić na kolory marynistyczne, które sprawdzą się zarówno w wariancie z morzem, jak i z niebem. To trójka przyjaciół: niebieski, biały i czerwony. Niebieski mamy w tle, więc zdjęcia mogą być ubrane w mieszankę białych i czerwonych ramek.

Nowoczesna wersja ściany ze zdjęciami

Pastele. Dzięki pastelom można pogodzić nawet duże motywy na fototapecie z chęcią wyeksponowania zdjęć. Ważne, by ta pastelowa dekoracja miała naprawdę delikatny, wręczy przezroczysty charakter. Dzięki temu powieszenie zdjęć nie spowoduje zakłócenia proporcji, które ma każdy wzór tapety.

Fototapeta "Geometryczna szarość" - Fototapety do salonu
„Geometryczna szarość”

Tapeta 3D. To z kolei jest pomysł na bardzo nieoczywistą, ale dzięki temu ciekawą aranżację ściany. Jak udekorować ścianę ze zdjęciami w połączeniu z efektem 3D? Można wybrać model tapety składający się z geometryczny elementów, na tyle dużych, żeby pomieścić standardowe zdjęcie. Wieszamy wybrane fotografie niedaleko siebie, ale nie całkiem w skupisku. Wykorzystujemy do tego najbardziej do przodu wysunięte części każdego z „klocków” składających się na efekt 3D i na nim umieszczamy jedno zdjęcie. Kiedy spojrzymy z pewnego dystansu, poznamy zalety tej dekoracji. Otrzymamy złudzenie, że oto nasze zdjęcia również wiszą w różnej odległości od ściany. To pomysł, który sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu, na tyle dużym, żeby móc podziwiać aranżację ściany z pewnej odległości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *