Jaka tapeta do kuchni?

Wystaw Ocenę

Czy zastanawialiście się kiedyś nad kuchennymi ścianami? Nad tym, czy koniecznie muszą być zawsze obłożone płytkami ceramicznymi. Oczywiście płytki są praktyczne i ładne, ale po pierwsze trzeba na nie sporo wydać, a po drugie patrzymy potem przez lata na ściany, które zdążyły się znudzić. Mało tego, czasami mieszkamy w miejscu, w którym nie możemy dokonywać takich modyfikacji, np. w mieszkaniu na wynajem.

Czy jest więc inna alternatywa na aranżację ściany w kuchni? Czy mamy wybór jedynie pomiędzy zwykłą farbą, która nie sprawdza się w tej przestrzeni a kosztownymi płytkami? Oczywiście, że nie. Teraz dostępne są różne rozwiązania wnętrzarskie, a jednym z nich są fototapety. Taka dekoracja na ścianie w kuchni będzie tworzyła wyjątkową estetykę, a jednocześnie zapewni wygodne i bezpieczne użytkowanie.

Jaka tapeta do kuchni?

Zacznijmy od zagadnień technicznych. Fototapety występują w różnych opcjach, są warianty ze zwykłych materiałów, ale także takie, które sprawdzą się w trudnych pomieszczeniach. Czym jest trudne pomieszczenie? To wnętrze takie jak np. łazienka czy tutaj opisywana kuchnia.

Fototapeta "Abstrakcyjne gwiazdozbiory" - Fototapety do kuchni
„Abstrakcyjne gwiazdozbiory”

Okoliczności, na jakie narażone są ściany w tym miejscu to przede wszystkim wilgoć, wyższa temperatura, tłuste opary oraz różnego rodzaju zabrudzenia. Tu dobrze sprawdzą się np. tapety winylowe na fizelinie. Oprócz tego, że skutecznie tłumią hałas, to dodatkowo są odporne na zachlapania. Co ciekawe, mają bardzo często atesty i certyfikaty gwarantujące bezpieczeństwo ogniowe. Inny rodzaj to modele laminowane, również świetnie sprawdzające się w kuchni. Nie straszne im detergenty, zarysowania, trudne zabrudzenia, no i oczywiście wilgoć.

Aranżacja ściany w kuchni z użyciem fototapety

Kiedy już mamy pewność, że taka dekoracja ściany zniesie trudne, kuchenne warunki, możemy skupić się już wyłącznie na kwestii estetycznej. Jaka tapeta do kuchni stworzy ładny design i nada ciekawy wygląd wnętrzu? To oczywiście zależy od wielu rzeczy:

  • Rozmiar pomieszczenia. Przeważnie kuchnie są niewielkich rozmiarów, należy wtedy unikać ogromnych motywów na ścianie, ponieważ to zdominuje wnętrze. Sprawdzą się za to drobne wzorki, delikatne motywy roślinne, a także imitacja drewna lub kamienia.
  • Lokalizacja dekoracji. Jeśli rozmieszczenie mebli kuchennych jest tak rozplanowane, że pozostaje wolna ściana, która nie będzie niczym zastawiona, to tak naprawdę mamy tu spore pole do popisu i możemy ozdobić fototapetą całą tą powierzchnię. Można też znaleźć inny skrawek ściany, na której można wyeksponować zaskakujący motyw dekoracyjny albo umieścić fototapetę w poziomej przestrzeni pomiędzy górnym a dolnym ciągiem szafek. W takich przypadkach doskonale sprawdzają się panoramiczne ujęcia krajobrazów, motywy roślinne albo zbliżenia na produkty spożywcze.
Fototapeta "Pole zboża" - Fototapety do kuchni
„Pole zboża”
  • Styl, kolorystyka. Fototapetę musimy na pewno dopasować do kolorystyki i stylu mebli i dodatków. Kluczowym elementem, który powinien determinować wybór jest wygląd szafek, a konkretnie frontów. W  przypadku, kiedy meble mają charakter tradycyjny, są drewniane bądź imitują drewno i mają tradycyjne frezy, fototapeta powinna wpisywać się w tą tendencję. Sprawdzą się rośliny i produkty spożywcze, albo kompozycje z nich ułożone, imitacja drewna lub kamienia, widok na łąkę itd. A jaka tapeta do kuchni industrialnej? W kuchni nowoczesnej, pełnej szkła i metalu można zastosować modernistyczne grafiki i abstrakcje oraz efekty 3D.
  • Światło. Jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku ciasnych i małych kuchni oraz fototapety umieszczonej pomiędzy ciągami szafek. Tu jednak z pomocą przychodzą nam taśmy led. Możne je umieszczać pod szafkami lub w każdym innym dogodnym miejscu. Doskonale podkreślą każdy wzór fototapety.
Fototapeta "Kraciaste marzenia" - Fototapety do kuchni
„Kraciaste marzenia”

Widać więc, że fototapeta sprawdzi się także w kuchni. To niedrogi sposób na ciekawą dekorację, a do tego można ją bez problemu wymienić kiedy tylko znudzi nas jej widok. To szybka zmiana, bez kucia, kurzu i dużych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *