Jaka tapeta do salonu?

Wystaw Ocenę

Najbardziej reprezentacyjną częścią domu czy mieszkania jest oczywiście salon. To tutaj spędzamy wolny czas, ale przede wszystkim przyjmujemy gości. Dlatego przeważnie do urządzania salonu przywiązujemy wielką wagę, chcemy, żeby robił duże wrażenie.

Salon powinien być tak urządzony, aby był wygodnym miejscem do odpoczynku i relaksu, ale również, by cieszył oko. Bardzo ważny jest więc wybór mebli, szczególnie wypoczynkowych i wszelkich dodatków. Niemniej istotne są także tworzące tą przestrzeń płaszczyzny, czyli podłoga i ściany. Powinny wraz z wyposażeniem tworzyć spójną aranżację. W samych ścianach warto natomiast dostrzec duży potencjał dekoracyjny, to przecież sporo wolnego miejsca na oryginalną dekorację. A czym można udekorować taką ścianę w salonie? Możliwości jest sporo, a jedną z ciekawszych stanowią fototapety.

Jaka fototapeta do salonu?

Wybór fototapet jest wręcz ogromny, to cała plejada wzorów i kolorów. Są wielkoformatowe zdjęcia, ciekawe grafiki, efekty 3D, abstrakcyjne obrazy itd. Dzięki temu można bez problemu dobrać dekorację ściany do każdego stylu, w którym zechcemy urządzić swój salon. A jaka fototapeta do salonu będzie odpowiednia?

To zależy od kilku kwestii, od tego w jakiej tendencji stylistycznej chcemy osadzić swój salon, jakie mamy tam możliwości techniczne, a przede wszystkim od tego, jaka estetyka nam w duszy gra.

Fototapeta "Delikatność w odcieniach fioletu" - Fototapety do salonu
„Delikatność w odcieniach fioletu”

Wspomniany wcześniej styl aranżacji jest tu kluczowym zagadnieniem, ponieważ niespójna aranżacja nie będzie robić dobrego wrażenia, a jedynie tworzyć chaos wizualny. Obecnie najmodniejsze trendy w urządzaniu wnętrz to styl nowoczesny, często w połączeniu z elementami industrialnymi oraz styl skandynawski, pełen delikatnych naturalnych kolorów, światła, drewna i dość prostego wyposażenia. Inny popularny trend to vintage, gdzie w ciekawy sposób łączy się starodawne, pałacowe elementy z nowoczesnymi meblami i motywami. Sporo osób hołduje też stylowi retro, czyli aranżacjom z użyciem wzornictwa z lat 50,60 ubiegłego wieku. Do każdego z tych wariantów można dobrać ciekawą fototapetę, która podkreśli przyjętą stylistykę w wyrazisty sposób.

Fototapeta, a styl wnętrza

Kilka przykładów na to, jaka fototapeta do salonu będzie odpowiednia dla konkretnego stylu:

  • Skandynawski. Sprawdzą się tutaj wszelkie drobne, roślinne wzorki, ciekawe grafiki zwierzęce, zdjęcia przedstawiające krajobrazy, a także większe motywy roślinne. Ważne, aby wybrana fototapeta nie kipiała mocnymi kolorami. Tu odpowiednie są barwy pastelowe i zdjęcia wykonane z lekkim filtrem powodującym zamglenie albo ujęcia, które same w sobie mają delikatne kolory, np. widok dzikiej plaży i morza.
Fototapeta "Struktura brzozy" - Fototapety do salonu
„Struktura brzozy”
  • Industrialny, loft. To bardzo modny trend i tak naprawdę ciekawe możliwości w kwestii udekorowania ściany. Fototapety w tym zakresie zdecydowanie dotrzymują kroku wymaganiom ultranowoczesnych wnętrz. Dostępne są imitacje surowych desek, betonu, cegły, a także przeróżne abstrakcje w nowoczesnym stylu, ciekawe grafiki. Najczęściej wybierane w takich przypadkach są motywy futurystyczne, tapety z efektem 3D oraz krajobrazy przedstawiające nowoczesne miasta, pełne drapaczy chmur. Bardzo modne jest widok na takie miasto z drugiego brzegu rzeki, gdzie główną rolę gra wielki, stalowy most.
Fototapeta "Nowojorski klimat" - Fototapety do salonu
„Nowojorski klimat”
  • Lata 50,60 XX w. Do wnętrz pełnych mebli o ciekawych kształtach i wzorzystych tekstyliów z tamtych lat można dopasować każdą fototapetę z ówczesnym widokiem na Nowy York, zabytkowe samochody itd. Sprawdzają się także geometryczne, kolorowe i wyraziste grafiki, motywy art. deco czy podobne do tych, które tworzył Andy Warhol.

Oczywiście zastanawiając się jaką fototapetę do salonu wybrać warto wziąć pod uwagę również wymiary salonu oraz nasłonecznienie. Na przykład modele tapet z dużymi motywami najlepiej prezentują się w pobliżu okna oraz na dużej ścianie, natomiast do mniejszych wnętrz należy wybierać inne, drobniejsze elementy dekoracyjne. Ważne, aby nasza dekoracja ściany zyskała jak najlepszą ekspozycję.

Jedna myśl na temat “Jaka tapeta do salonu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *