Jak ozdobić ścianę w pokoju dziecka?

Wystaw Ocenę

Urządzanie pokoju dziecka to ważna praca, ale też przyjemność i trochę zabawa. Kiedy zabieramy się za remont i aranżację dziecięcej przestrzeni, budzi się w nas trochę wspomnień i niespełnionych marzeń. Wtedy zwykle chcemy przelać je na urządzaną przestrzeń. Kiedy pociecha jest jeszcze całkiem mała, o wyglądzie pokoju decydujemy sami, potem bierzemy już preferencje potomstwa pod uwagę, ale tak naprawdę wciąż mamy decydujący głos. Dobieramy meble, dodatki, kolory, tekstylia itd., jest sporo elementów do objęcia.

Nie możemy w tym wszystkim zapomnieć o ścianach, to przecież płaszczyzny, które można wykorzystać w bardzo kreatywny sposób i stworzyć dziecku jego osobisty, magiczny świat. Ważne, by wybrane kolory ścian miały pozytywny wpływ na jego rozwój, ale to nie wszystko. Aby stworzyć ciekawą aranżację, warto jedną ze ścian udekorować w szczególny, wyjątkowy sposób, a najlepsza jest do tego fototapeta.

Jak ozdobić ścianę w pokoju dziecięcym? Wersja dla niemowlaka.

Na pierwszym etapie życia maluszek jeszcze nie umie zidentyfikować ani kolorów ani kształtów, jednak to nie oznacza, że wygląd pokoju nie ma dla niego znaczenia. Kiedy miną pierwsze dni życia i dziecko będzie widziało już wystarczająco wyraźnie, odkryje co takiego rodzice przygotowali mu w pokoju. Nie nazwie jeszcze barw, ale na pewno odbierze je emocjonalnie. Dlatego dobór fototapety, która udekoruje jego królestwo jest bardzo ważny.

Fototapeta "Cytrynowe niebo" - Fototapety do pokoju dziecka
„Cytrynowe niebo”

Jak ozdobić ścianę w pokoju dziecięcym na tak wczesnym etapie? Sprawdzą się przede wszystkim delikatne, pastelowe barwy. Ostre kolory będą miały negatywy wpływ na nastrój tak małego dziecka. Warto też zastosować bajkowe motywy na fototapecie, np. zabawne zwierzątka, słoneczka, chmurki, lalki i pajacyki, ale grafika tego typu powinna być delikatna, trochę ażurowa. To sprawi, że nawet duże elementy nie zdominują wnętrza i nie wystraszą niemowlaka. Na pewno niewskazane są ogromne, kolorowe misie w intensywnych barwach na całą ścianę czy wielkie kwiaty lub motyle. Przy takiej dekoracji jest możliwość, że dziecko będzie zwyczajnie wpadać w płacz.

Jak ozdobić ścianę w pokoju dziecka na późniejszym etapie?

Kiedy dziecko wchodzi już w etap poznawczy, a potem przedszkolny, dekoracja ściany może być bardziej intensywna. To czas, kiedy latorośl intensywnie poznaje świat, a bajkowe, barwne postacie są tu kluczowym elementem. Ponadto, taki mały odkrywca jest już zdecydowanie odważniejszy, więc na ścianie mogą pojawić się ogromne motywy. Mało tego, im obraz widziany na fototapecie będzie ciekawszy, tym więcej kreatywnych zabaw sprowokuje. A przecież o to chodzi. Chcemy, aby maluch rozwijał swoją wyobraźnię poprzez obraz, kolor i zabawę. Zatem jak ozdobić ścianę w pokoju dziecka na etapie przedszkolnym?

Fototapeta "W zabawkowym gaju" - Fototapety do pokoju dziecka
„W zabawkowym gaju”

W pokoju kilkulatka sprawdzi się bajkowy zamek, łąka pełna rysunkowych zwierzątek, akwarium pełne kolorowych rybek, barwne autka w ruchu, bohaterowie znanych bajek itd. Może to być wielkie bajkowe drzewo, na którym dziecko umieści ptaki wykonane samodzielnie lub z pomocą rodziców. Dobrze sprawdzają się też fototapety, na których jest dużo postaci, o których można opowiadać i tym samym tworzyć spontaniczne historie. Dzieciaki identyfikują się z taką bajką i świetnie rozwijają wyobraźnię.

Fototapeta "Zimowe otoczenie" - Fototapety do pokoju dziecka
„Zimowe otoczenie”

Całość powinna być radosna, ale należy pamiętać o odpowiednich proporcjach. Kiedy aranżacja ściany w pokoju dziecka będzie wielobarwna, należy zadbać, aby redukowała ją biel, szarość i inne stonowane odcienia, a także spora ilość naturalnego drewna. Nadmiar agresywnych kolorów może dziecko wprawić w nadmierne pobudzenie i nerwowość, a wybrana fototapeta, zamiast zdobić, zwyczajnie zginie w natłoku szczegółów i barw.

Jedna myśl na temat “Jak ozdobić ścianę w pokoju dziecka?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *