Sposób na przestrzeń we wnętrzu – fototapety optycznie powiększające

Wystaw Ocenę

Wcześniej, kiedy zabieraliśmy się za urządzanie jakiegoś wnętrza, skupialiśmy się na dopasowaniu barw i wierności w stosunku do wybranego stylu. Powstawały w ten sposób przestrzenie modne, harmonijne i miłe dla oka, ale często pozbawione charakteru i niepowtarzalnego klimatu. Ale wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że można mieć niebagatelny wpływ na gabaryt każdego pomieszczenia i samodzielnie go kreować. Tą możliwość dały nam dopiero fototapety optycznie powiększające, które nie tylko zdobią wnętrza w oryginalny sposób, ale też sprawiają, że postrzegamy je jako większe, dłuższe albo po prostu otwarte na świat.

Panoramiczny widok i głębszy oddech

Jedną z najobszerniejszych grup fototapet optycznie powiększających stanowią krajobrazy. Nie są to jednak zwykłe widoczki, a panoramy wykonane w taki sposób, aby oferować jak największą ilość wolnej przestrzeni. To przede wszystkim widoki na otwarte morze i jeziora albo ujęcia pasm górskich, ale zwykle wykonane z powietrza, np. z drona. Natura zapewnia wiele pięknych ujęć, dlatego ta grupa graficzna w ofercie Viewgo stale się powiększa.

Fototapeta "Spacer po Paryżu" - Fototapety optycznie powiększające
„Spacer po Paryżu”

Panoramiczna fototapeta to grafika specyficzna, która wymaga specjalnej ekspozycji. Odwdzięcza się jednak efektem otwarcia wnętrza i niesamowitymi doznaniami optycznymi. W takiej przestrzeni łatwiej się relaksujemy, uspokajamy i nabieramy więcej powietrz w płuca. Co zrobić, aby osiągnąć taki efekt? Najważniejsze, żeby stworzyć dla tej dekoracji coś w rodzaju okna. Można umieścić panoramę na całej ścianie, jednak taka opcja sprawdza się przede wszystkim w pomieszczeniach o dużych gabarytach. A tam, gdzie masz do dyspozycji nieco mniejsze rozmiary doskonale sprawdzi się krajobraz na części ściany, ale niejako oprawiony za pomocą np. pasów tkaniny, ozdobnych paneli albo po prostu kolorem ściany odcinającym się wyraźnie od kolorów dominujących na fototapecie. Świetny efekt osiągniesz także wykorzystując wnękę na taką dekorację.

Zaprzyjaźnij się z trójwymiarem – fototapety optycznie powiększające

Inna, równie popularna kategoria fototapet, które potrafią powiększać wnętrza to wszelkiego rodzaju grafiki trójwymiarowe. Przeważają tutaj geometryczne mozaiki i inne twory, z mniejszą lub większą głębią. To dekoracje, które flirtują z naszym wzrokiem i mózgiem, dając wrażenie, że poszczególne elementy znajdują się w różnej odległości od widza. Powstaje spektakularna gra światła i cienia, a to wszystko razem sprawia, że wnętrze automatycznie wydaje się większe.

Fototapeta "Hipnotyzująca geometria" - Fototapety optycznie powiększające
„Hipnotyzująca geometria”

Można powiedzieć, że są to dekoracje do wnętrz nowoczesnych i dla osób, które lubią odważne aranżacje. Chcemy jednak przekonać was, że trójwymiar nie zawsze musi być bardzo mocny i ekstrawagancki. Przeglądając ofertę Viewgo przekonacie się, ze są tu także fototapety optycznie powiększające, których grafiki składają się z niewielkich detali. Takie wzory doskonale sprawdzają się np. w małych wnętrzach albo tam, gdzie nie chcemy zbyt wyrazistego designu.

Fototapety mocno wydłużające i intrygujące

Trzecia grupa fototapet optycznie powiększających wnętrza to wszelkiego rodzaju wydłużone perspektywy w postaci ujęć starych uliczek, parkowych alejek, schodów itd. Ich cechą wspólną jest fakt, że zawsze są to kadry wykonane z pozycji piechura czyli tak, jak to naprawdę widzimy idąc uliczką lub po schodach. Taki zabieg fotograficzny dodaje grafice autentyczności, a nam oferuje iluzję dostępności miejsca, które widzimy na ścianie.

Fototapeta "Zachód słońca w Ghent" - Fototapety optycznie powiększające
„Zachód słońca w Ghent”

Fototapety z taką perspektywą działają podobnie jak grafiki trójwymiarowe i sprawiają, że wnętrze wyraźnie się wydłuża. Wprowadzają także do pomieszczeń określony styl, np. klimat śródziemnomorskiego miasteczka czy leśny, a to zawsze warto wykorzystać w tworzeniu spójnej aranżacji. Taką perspektywę warto umieścić we wnęce, na końcu korytarza lub przedpokoju albo pomiędzy meblami. Powstanie intrygujący zakątek, który będzie wciągał i sprawi, że myślami przeniesiecie się w miejsce, które widać na zdjęciu.

Wszystkie fototapety optycznie powiększające, niezależnie od grupy do której należą, są nie tylko ładnymi, modnymi i stylowymi dekoracjami do waszych wnętrz. To grafiki, które kreują przestrzeń, wpływają na zmysły i tworzą wyjątkowy klimat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *