Fototapeta – nowoczesna ozdoba salonu

Wystaw Ocenę

Salon można urządzić na wiele sposobów. W zasadzie ile osób, tyle koncepcji, ale często mamy dość zachowawcze podejście do tematu. Stosujemy neutralne barwy, zwykle biel, beże czy szarości. Nawet jeśli wprowadzamy do salonu jakiś wyraźniejszy kolor, to jedynie na pojedynczej ścianie bądź jej fragmencie.

A może warto zmienić podejście i zamienić swój salon w nowoczesne, designerskie miejsce, którym można się pochwalić i w które będzie mieć pazura. W zamian zyskamy ciekawą przestrzeń, gdzie przebywanie stanie się czystą przyjemnością. Prostym sposobem na uzyskanie takiego efektu jest między innymi fototapeta do salonu.

Czy fototapeta to dekoracja godna salonu?

W naszej świadomości pokutuje jeszcze widok dawnych fototapet, przynajmniej u osób w tzw. średnim wieku. Ale należy to wyobrażenie usunąć z pamięci, bowiem obecne tapety tego typu są zupełnie inne i mają sporo zalet.

Fototapeta "Złote pióra" - Fototapety do salonu
„Złote pióra”
  • Wysoka rozdzielczość. Kupując dobrej jakości tapetę mamy pewność, że nie zobaczymy tam żadnej „pikselozy”. Zdjęcia i grafiki to teraz doskonała jakość obrazu.
  • Duża trwałość. Fototapeta, jaką teraz można kupić jest wykonana z dobrej jakości materiałów. Mało tego, można kupić fototapetę o podwyższonej ognioodporności oraz z możliwością mycia za pomocą detergentów. Taka opcja sprawdzi się np. w salonie z kominkiem.
  • Ogromny potencjał estetyczny. Żadna inna okładzina ścienna nie zapewnia takich możliwości dekoracyjnych jak właśnie fototapeta. Dzięki niej można mieć na ścianie praktycznie każde zdjęcie, grafikę, wariacje na temat różnych elementów przyrody, artystyczne abstrakcje, efekt 3D itp.

Fototapeta do salonu – rodzaje

Bardzo trudno jest podzielić wszystkie fototapety na konkretne rodzaje, ale można z pewnością stwierdzić, które z nich cieszą się największą popularnością w przypadku urządzania salonu.

  • Krajobrazy. Wiele osób wybiera dekorację spośród pięknych, szerokokątnych widoków na pasma górskie, pola, morze, jeziora itd. Duża ilość słońca, zieleni i wszechogarniająca przestrzeń sprawia, że salon staje się większy, otwarty, a jednocześnie przytulny.
Fototapeta "Fioletowa egzotyka" - Fototapety do salonu
„Fioletowa egzotyka”
  • Duże motywy roślinne. Bardzo modne są zbliżenia makro na liście czy kwiaty. Salon, w którym ścianę zdobi nienaturalnych rozmiarów mak, lilia czy fragment liścia ma niebanalny klimat i jest przepustką do odważnych aranżacji.
  • Efekt 3D. Popularne są także fototapety przestrzenne z efektem trójwymiaru. Sprawdzają się w salonach loftowych i futurystycznych oraz z ultranowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach.
  • Kultowe grafiki. Wiele osób, zwłaszcza młodych, decyduje się na ciekawe grafiki. Niektóre mają lekki, ażurowy charakter i sprawdzają się nawet w małych salonach, inne aż kipią kolorami i wymagają większej kubatury.
Fototapeta "Górskie przemyślenia" - Fototapety do salonu
„Górskie przemyślenia”
  • Perspektywa. Fototapeta do salonu pozwala także na jego optyczne powiększenie czy wydłużenie. Idealne do tego są warianty przedstawiające romantyczne uliczki, pomosty na jeziorach, ścieżki leśne, szlaki górskie, ciekawe korytarze itd. Ważne, by taka perspektywa była ukazana z pozycji pieszego, bo dzięki temu efekt jest bardzo autentyczny.

Wybierając fototapetę do salonu warto dopasować wzór i kolory do wielkości pomieszczenia, stopnia jego nasłonecznienia i rozmiaru ściany. Dekoracja nie powinna dominować w męczący sposób nad wnętrzem oraz sprawiać, że stanie się ono ciemne i ponure.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *