Fototapety z efektem głębi

Wystaw Ocenę

W czołówce najpopularniejszych trendów wnętrzarskich od kilku lat dominuje styl nowoczesny. Jednakże jest to pojęcie dość obszerne, bowiem do tego worka można wrzucić zarówno aranżacje nacechowane zwykłą nowoczesną prostotą z zachowawczymi kształtami oraz kolorami, jak i te bardziej wyraziste, m.in. post industrialne, designerskie czy futurystyczne, wręcz kosmiczne.

Osoby hołdujące takim aranżom w swoich wnętrzach domowych czy firmowych często szukają pomysłu na ciekawą dekorację, która wpisze się w klimat, ale jednocześnie zaskoczy. Tu można z całą pewnością zaproponować fototapety z efektem głębi.

Gdzie można zastosować fototapety z efektem głębi?

Zastosowanie takiej dekoracji jest praktycznie nieograniczone, przy założeniu, że wnętrze będzie utrzymane w wymienionych stylach. Może to być praktycznie każde pomieszczenie domowe. Oferowana przez fototapetę głębia doskonale sprawdzi się w salonie, sypialni, ale też np. w kuchennej przestrzeni między szafkami lub na innej ścianie oraz w średnich rozmiarów łazience.

Fototapeta "Tajemniczy tunel" - Fototapety z efektem głębi
„Tajemniczy tunel”

Fototapety z efektem głębi doskonale nadają się też do dekorowania nowoczesnych biur czy lokali gastronomicznych, a także innych miejsc publicznych utrzymanych w takiej konwencji. Efekt 3D ma na tyle efektowny wydźwięk estetyczny, że z powodzeniem może zdobić najbardziej reprezentacyjne wnętrza firmowe, jak recepcja, sekretariat czy sala konferencyjna.

Jak wyeksponować fototapetę z efektem głębi?

Aby oferowana przez fototapetę głębia mogła dać oczekiwany efekt, konieczna jest odpowiednia ekspozycja dekoracji. Potrzebujemy do tego:

  • Dużej ilości światła. Efekt przestrzenny, jaki daje taka dekoracja polega głównie na zróżnicowanym kącie padania światła, uchwyconym na poszczególnych elementach. Dlatego też całość ściany wygląda zdecydowanie lepiej, kiedy jest oświetlana przez duże okno albo specjalnie do tego przeznaczone oświetlenie. Zależnie od wybranego wzoru można stosować światło skierowane punktowo na ścianę albo użyć taśmy led i podświetlić efekt 3D stosownie do ułożenia motywów.
Fototapeta "Wirtualny korytarz" - Fototapety do sypialni
„Wirtualny korytarz”
  • Ściany o dużych wymiarach. Fototapeta z efektem głębi najlepiej sprawdza się w dużych wnętrzach, gdzie można ją podziwiać z odpowiedniej odległości. Im bliżej ściany ozdobionej taką dekoracją stoimy, tym mocniej zanika efekt trójwymiaru. Kiedy staniemy przy samej ścianie wzór stanie się całkiem płaski, a przez to niezrozumiały, bo po prostu głębia zniknie całkowicie.
  • Dobrej lokalizacji. Dla zachowania efektu konieczna jest też dobra lokalizacja ściany, którą zamierzamy ozdobić fototapetą z efektem głębi. Jeśli zastosujemy ją w dużym wnętrzu, ale na nieodpowiedniej ścianie, również nie uzyskamy odpowiedniego wydźwięku estetycznego. Najlepszą ekspozycję mają ściany położone naprzeciw wejścia, ewentualnie znajdujące się po przeciwległej stronie pomieszczenia w stosunku do miejsca, gdzie najczęściej zasiada widz, czyli naprzeciwko kanapy, łóżka, stołu, miejsc w poczekalni itd.
Fototapeta "Dekonstrukcja ściany" - Fototapety z efektem głębi
„Dekonstrukcja ściany”
  • Proporcjonalnego wzoru. Fototapety z efektem głębi są dostępne w wielu wariantach, więc każdy wybierze coś odpowiedniego. Warto kierować się zasadą zachowania proporcji. Jeśli urządzamy wnętrze średnich rozmiarów warto zastosować efekt 3D, który tworzą stosunkowo małe elementy geometryczne. Im większa kubatura wnętrza, tym te elementy mogą być odważniejsze i większe, a głębia bardziej wyrazista.

Stosując wymienione zasady i kierując się swoją intuicją estetyczną z pewnością stworzymy ciekawą aranżację. Jedno jest pewne, oferowana przez fototapety głębia 3D stanowi z jednej strony niebanalną dekorację, a z drugiej przełamuje nowoczesną sterylność przestrzeni i ociepla ją.

Jedna myśl na temat “Fototapety z efektem głębi”

  1. Niesamowicie wyglądają te fototapety. Mogą znacznie powiększyć wnętrze. Szkoda, że tylko wizualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *