Tapeta na meble

Wystaw Ocenę

Wysłużone szafki to zmora wielu mieszkań. Wiadomo, wszystko się kiedyś zużywa, więc gdy mamy już dosyć podrapanych i odbarwionych frontów, podejmujemy decyzję o wymianie mebli. Problem w tym, że nie zawsze możemy kupić i wstawić do mieszkania nowe wyposażenie.

Przeszkodą może być brak pieniędzy, ale nie tylko. Często mieszkamy w wynajmowanym lokum, gdzie np. wstawiamy używane meble kupione okazyjnie bądź zastajemy stare graty. To miejsca, gdzie nie warto inwestować swoich pieniędzy, bo zwykle mieszkamy tam tymczasowo. Czy jednak musimy stale patrzeć na obdrapane meble? Niekoniecznie. Fronty szafek można poddać taniej i szybkiej rewitalizacji.

Odmładzamy szafki – tapeta do mebli

Kiedy szukamy pomysłu na zmianę wizerunku lub zwyczajne odświeżenie starych mebli, zastanawiamy się nad metodą, która doprowadzi do sprawnej metamorfozy. Można oczywiście pomalować fronty, ale to pracochłonne i kłopotliwe. O wiele lepszym sposobem są tapety na meble.

Fototapeta "Górska wycieczka" - Fototapety na meble
„Górska wycieczka”

Aby ozdobić w ten sposób fronty, musi być spełnione kilka warunków:

Rodzaj tapety. Do takiej rewitalizacji szafek trzeba wybrać tapetę dobrej jakości, która będzie odporna na zabrudzenia, zwłaszcza, jeśli zamierzamy użyć jej w kuchni lub łazience. Ponadto, aby uzyskać naprawdę ładny i trwały efekt należy stosować w tym przypadku wyłącznie tapety samoprzylepne.

Rodzaj powierzchni. Sposób w jaki odnowimy meble musi być dostosowany do rodzajów frontów. Wiadomo, że meble gięte lub ozdobione frezami lub listwami lepiej będzie pomalować. Natomiast szafki z prostymi drzwiczkami są idealnym obiektem do użycia tapety do mebli.

Fototapeta "Świat sukulentów" - Fototapety na meble
„Świat sukulentów”

Przygotowanie. Jeśli planujemy odnowić swoje meble za pomocą tapety samoprzylepnej, musimy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu powierzchni, na którą będziemy naklejać dekorację. Trzeba ją dobrze umyć, a następnie odtłuścić. Jeśli w szafkach są jakieś głębsze ubytki, warto je wcześniej uzupełnić za pomocą szpachli do drewna, aby wgłębienia nie zepsuły potem efektu.

Wybieramy tapetę na meble

Poza starannym przygotowaniem szafek, niemniej istotny jest wybór wzoru. Powinien być dopasowany do ogólnego wyglądu wnętrza i korespondować z jego stylem albo chociażby kolorami, jakich tam użyto. Warto też przełamać utarty stereotyp, że szafki muszą mieć jednokolorowe fronty. Tapety do mebli dają nam wiele możliwości designerskich i aż żal byłoby z tego nie skorzystać.
Kilka ciekawych pomysłów:

  • Wzory. Do dyspozycji jest cała gama deseni, są geometryczne, roślinne, zwierzęce, koronkowe, pałacowe, nowoczesne, bajkowe itd. Można wymieniać bez końca. Wzory bywają drobne i neutralne, ale można też skorzystać z wariantów z dużymi motywami i w wyrazistych kolorach. Tak czy inaczej, wzorzysta tapeta pasuje do frontów każdej wielkości.
  • Duży detal. Jeśli chcemy ozdobić duży mebel, np. szafę lub sporych rozmiarów komodę, nie musimy ograniczać się do drobnych wzorków. Można wykorzystać tapetę do mebli przedstawiającą zdjęcie drzew lub kwiatów, samochodów lub pejzaży, albo rysunkowe postacie z bajek.
  • Szerokie pasy i duża krata. To bardzo modny wzór tapety na meble. Można wybrać pastele w stylu skandynawskim albo wyraziste kolory w klimacie art deco.
Fototapeta "Trójkątna mozaika" - Fototapeta na meble
„Trójkątna mozaika”

Za pomocą tapet na meble jesteśmy w stanie stworzyć nową aranżację lub odświeżyć już istniejącą. To takie dekoratorskie „dwa w jednym”, ozdoba i zarazem metamorfoza dla opatrzonych lub podniszczonych mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *