Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Wystaw Ocenę

Małe łazienki to zmora większości mieszkań. I na tej małej powierzchni upychamy dodatkowo wszystkie sanitariaty, pralkę i szafki na środki chemiczne. To sprawia, że nasza mała łazienka staje się jeszcze bardziej ciasna. Dlatego też staramy się ją powiększyć, przynajmniej optycznie. Tradycyjnie służą do tego lustra, ale można do sprawy podejść o wiele bardziej kreatywnie i dzięki temu stworzyć nietypową aranżację, która doda nam łazienkowej przestrzeni i ciekawych walorów estetycznych.

Optyczne powiększanie łazienki za pomocą fototapety

Poza dużym lustrem są jeszcze inne sposoby na zyskanie dodatkowej, optycznej przestrzeni w łazience. Jak powiększyć małą łazienkę? Idealnie w tej roli sprawdza się na przykład fototapeta. Ważne jednak, aby miała odpowiedni wygląd. Podpowiadamy kilka sprytnych wariantów:

Krajobraz z otwartą przestrzenią. Do takiej dekoracji potrzebujemy szeroką ścianę, a w zasadzie jej górną część. Wybieramy widok na morze, góry, jezioro albo łąki. Powinno być to zdjęcie wykonane z użyciem szerokokątnego obiektywu, które będzie zawierać dużą ilość nieba. Najlepiej sprawdzają się zdjęcia, które ukazują widoki sięgające aż po widnokrąg.

Fototapeta "Kolorowa rafa" - Fototapety do łazienki
„Kolorowa rafa”

Podmorskie głębiny. Innym sposobem na to, jak powiększyć optycznie powiększyć małą łazienkę, są morskie głębiny. To tematyka, która naturalnie wpisuje się w wodny klimat łazienki i nadaje jej innego wymiaru. Ponadto widok rafy i kolorowych ryb jest niesamowicie dekoracyjny.

Długa perspektywa. Kiedy chcemy wydłużyć optycznie małą łazienkę, doskonałym pomysłem będzie fototapeta z długą perspektywą. Może to być widok na pomost, uliczkę, ścieżkę czy tunel, ale ujęty z perspektywy pieszego. Taka dekoracja wciąga widza, daje iluzję dostępu do dodatkowej przestrzeni, a dzięki temu sprytnie wydłuża małą łazienkę. Powinna zostać umieszczona na ścianie znajdującej się naprzeciw drzwi.

Fototapeta "Królewska podróż" - Fototapety do łazienki
„Królewska podróż”

Efekt 3D. Inna opcja fototapety do łazienki, która powiększy nam ją optycznie, to tapeta przestrzenna 3D. Trzeba jednak uważać wybierając wariant dla siebie, aby nie uzyskać odwrotnego efektu. Nie sprawdzą się tu wzory 3D złożone z drobnych elementów. Tu należy zastosować efekt trójwymiaru w postaci np. fragmentu dodatkowego pomieszczenia. Dostępne są warianty, na których przestrzeń, ujęta pod odpowiednim kątem, daje złudzenie, że mamy do niej dostęp. Przy zastosowaniu takiej dekoracji ważna jest też lokalizacja, ponieważ oczekiwany efekt uzyskamy jedynie z pewnej odległości.

Fototapety łazienkowe – odporne na trudne warunki

Decydując się na fototapetę łazienkową jako dekorację i sposób na powiększenie małej łazienki, nie musimy obawiać się o jej jakość. Obecnie w sprzedaży są warianty, które wykazują dużą odporność na wilgoć i zachlapania. To fototapety do łazienki powleczone specjalnym laminatem, który pozwala na stosowanie ich w środowisku wilgotnym. Takie okładziny mają też dodatkową zaletę, można je myć z użyciem detergentów. Zostały tak zaprojektowane, aby użytkownik mógł z łatwością usuwać zabrudzenia, których przecież w łazience nie brakuje.

Fototapeta "Mała łódeczka" - Fototapety do łazienki
„Mała łódeczka”

Decydując się na fototapety do łazienki, należy pamiętać, aby wybrać odpowiedni wariant estetyczny. Powinien pasować do stylu przyjętego w łazienkowej aranżacji, ale nie tylko. Pamiętajmy, że łazienka to takie nasze małe spa, gdzie zmywamy trudy dnia codziennego, odprężamy się i nabieramy energii. Dlatego też tapeta łazienkowa nie powinna być agresywna i męcząca, musi cieszyć oczy i koić nasze nerwy.

Jedna myśl na temat “Jak optycznie powiększyć łazienkę?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *